Biwak to ten moment, do którego każdy fan survivalu musi podejść z odpowiednią starannością. Błędy na etapie pakowania ekwipunku mogą sporo kosztować — zdrowia, wygody i nerwów. Jeśli chcesz wiedzieć, co zabrać pod namiot, by spędzić przyjemny czas na łonie natury, musisz przeczytać poniższy artykuł.

Lista rzeczy na biwak — obowiązkowy element przygotowań

Mówiąc o liście rzeczy do spakowania, trzeba koniecznie ją spisać. Nie można tego planować w głowie. Najlepiej, gdy możemy systematycznie odhaczać każdy przedmiot, który znalazł się już w naszym plecaku.

Warto także przedmioty uporządkować zgodnie z ich przeznaczeniem — na zasadzie: ubrania, higiena, naczynia turystyczne, sen, apteczka. Dzięki temu łatwiej będzie zapanować nad organizacją całego bagażu przed turystycznym wypadem. Zgodnie z powyższym  zaprezentujemy listę przedmiotów pod namiot w poniższym tekście.

Co warto zabrać pod namiot? 

Planując wyjazd pod namiot, koniecznie trzeba zabrać karimatę (lub materac), śpiwór, poduszkę turystyczną — a także na wszelki wypadek — folię ochronną. Ten ostatni przedmiot będzie szczególnie ważny w momencie, gdy nasz namiot przemaka.

Jeżeli chodzi o profesjonalny śpiwór pod namiot, trzeba pamiętać, aby spełniał on następujące kryteria:

  1. Warunki termiczne: porządny śpiwór zapewnia komfortową temperaturę podczas snu. Trzeba przed wyjazdem zwrócić uwagę na wysokość temperatury panującą w nocy podczas biwaku. Nie powinno być Ci zbyt ciepło, ani  też zbyt gorąco.
  2. Masa i wielkość: śpiwór nie powinien być zbyt ciężki i zajmować zbyt dużo miejsca. Trzeba wybrać taki, który ma dobre parametry związane z izolacją i zdolnością utrzymywania optymalnej temperatury.

Dodatkowo — zwłaszcza gdy wiesz, że noce będą chłodne — przydatna okaże się folia termoizolacyjna. Będziesz mógł rozłożyć ją pod matą lub materacem, dzięki czemu zapewnisz sobie większy komfort snu w praktycznie każdych warunkach.

Mówiąc o zaopatrzeniu namiotu, trzeba także pamiętać, aby zabrać latarkę na biwak. Będzie ona nieoceniona w nocy — zarówno podczas ogniska, jak i spędzania czasu w namiocie. Pod namiotem słusznym wyborem może okazać się latarka czołowa — jest ona świetnym źródłem światła podczas przemieszczania się po obozowisku.

Kuchnia polowa niezbędnik każdej wyprawy pod namiot

Podczas wyjazdu pod namiot, obowiązkowym wyposażeniem polowej kuchni jest porządny kubek termiczny. Można powiedzieć, że taki kubek — obok solidnego narzędzia typu multitool — jest priorytetem, jeżeli chodzi o akcesoria gastronomiczne. Tak naprawdę w naczyniu można przyrządzić dowolne danie typu instant — zarówno na ciepło, jak i na zimno. Z dala od cywilizacji przydatna będzie również menażka, w której zjesz przyrządzony wcześniej ciepły posiłek. Obowiązkowym elementem listy do pakowania pod namiot jest także scyzoryk lub nóż taktyczny.

Chcąc iść krok dalej — organizując bardziej komfortowe warunki do gotowania — warto zainwestować w zestaw kuchenny na biwak, w którego skład wchodzą: miska, pojemnik na przyprawy i kilka kubków oraz sztućce. Taki ekwipunek pozwoli na większą finezję kulinarną.

Jeśli jesteś osobą spragnioną prawdziwych uczt kulinarnych w warunkach polowych, priorytetem będzie kuchenka  turystyczna na drewno lub benzynę. Oczywiście, mówiąc o akcesoriach kuchennych, nie wolno zapominać o zapalniczce, bez której jedzenie pod namiotem ciepłych posiłków może być dość trudne.

Dobrym wyborem będzie również palnik biwakowy — przedmiot ten pozwoli przyrządzić aromatyczną kawę w pogodny poranek na biwaku.

Higiena

Ważnym elementem biwakowego ekwipunku są akcesoria do higieny. W polowej kosmetyczce nie może zabraknąć następujących przedmiotów:

  • Szczoteczka do mycia zębów;
  • Pasta do zębów;
  • Mydło — ewentualnie żel pod prysznic (aby nie brać całego opakowania, można przelać żel do małych buteleczek. Pozwoli to trochę zmniejszyć objętość bagażu);
  • Ręcznik szybkoschnący;
  • Rękawiczki ochronne (dzięki nim unikniemy konieczności częstszego mycia rąk);

Powyższy zestaw będzie w zupełności wystarczający, aby wziąć prysznic turystyczny.

Apteczka — warto mieć ją ze sobą podczas biwaku

Sprzęt biwakowy musi zawierać turystyczną apteczkę. Wypad pod namiot na pewno wymaga zabrania ze sobą:

  • Zestawu plastrów;
  • Opatrunków i gazy jałowej;
  • Maści przeciwbólowej;
  • Tabletek o działaniu przeciwzapalnych i przeciwbólowym;
  • Leki przeciwbiegunkowe;
  • Środki przeciw komarom i kleszczom;

Warto mieć również krem do opalania, który należy do zestawu rzeczy niezbędnych. Dzięki niemu w wielu sytuacjach unikniemy konieczności sięgania do naszej apteczki polowej.

Elektronika

Dla niektórych osób wyprawa pod namiot to także dostęp do dobrodziejstw technologii, które ułatwiają przetrwanie na łonie natury. Do takich przedmiotów należy zaliczyć powerbank, dzięki któremu naładujemy urządzenia takie jak smartfony, latarki, czy przenośne głośniki. Obecność powerbanku na pewno pozwoli Ci biwakować w komfortowych warunkach.

Odrobina luksusu pod namiotem

Jeżeli tylko objętość Twojego bagażu na to pozwala, możesz zechcieć zabrać ze sobą kilka przedmiotów, które zwiększą komfort campingu. Jednym z nich jest wygodny hamak. Rozwiesisz go między drzewami i będziesz oddawać się beztroskiemu wypoczynkowi w ciepłe dni.

Ultralekki hamak turystyczny firmy TigerWood o wymiarach 350 x 150 cm. Wersja Long charakteryzuje się większą długością niż klasyczna V2 i zapewnia komfortowy wypoczynek osobom o wzroście do 190 cm.

Dodatkowo możesz zabrać ze sobą zestaw krzesełek i stolik turystyczny. Musisz jednak pamiętać, że jego transport może być nieco kłopotliwy.

Poziom biwakowego luksusu podniesie również lodówka turystyczna. Niestety, udając się na wędrówkę z plecakiem, trzeba pamiętać, że taka lodówka może być trudna do noszenia. Na szczęście bez tego akcesorium da się sprawnie zorganizować smaczne gotowanie na biwaku.

Wybierając się na biwak i chcąc doświadczać wygody w deszczowe dni, warto zabrać ze sobą tarp. Specjalną płachtę, która ochroni obozowisko w ulewne dni.

Co zabrać pod namiot? [PODSUMOWANIE]

Podsumowując, biwak pod namiotem z reguły wymaga dokładnej analizy potrzeb w warunkach polowych. Musisz pamiętać, że kilka dodatkowych kilogramów może znacznie utrudnić pokonywanie długich dystansów podczas wędrówki. Z tego powodu warto ograniczyć swój pakunek do najpotrzebniejszych przedmiotów.